RoboFEST – cel mai mare festival din Europa dedicat tehnologiei

RoboFEST este festivalul care promovează tehnologia, educația și inovația, principalii protagoniști fiind roboții. În fiecare an, cel mai mare campus universitar din țară devine locul de „joacă” și de expunere pentru sute de roboți și tehnologii. Evenimentul integrează concursuri de robotică și competiții de PocketQube-uri și își propune să încurajeze tinerii să se implice în domeniul roboticii și al sistemelor inteligente.

Competiție

Competiția își propune să evidențieze abilitățile tehnice și creativitatea concurenților. Concursul are drept obiectiv dezvoltarea pasiunii tinerilor pentru știință și tehnologie.

Cui se adresează

Evenimentul se adresează tinerilor pasionați de robotică care au acumulat suficiente cunoștințe și au decis să pună în practică toate noțiunile teoretice, construind un robot competitiv.

Probe

Pe parcursul competiției, echipele de liceeni vor trece prin toate fazele unui proiect spațial real, de la alegerea misiunii secundare, designul satelitului, integrarea componentelor electronice, testarea sistemelor, pregătirea de zbor, până la prelucrarea datelor experimentale.

Prima ediție

112 elevi și 12 profesori din 29 licee au acceptat în 2022 provocarea noastră de a-și „zbura” PocketQube-ul împreună cu unul dintre proiectele noastre, lansarea Rachetei LUNA.

01-11-2024